Временна комисия се заема с проблемите с разпространението на райски газ и дрога
Със 168 гласа “за”, 27 “против” и 19 “въздържали се” парламентът създаде временна комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на райски газ и наркотични вещества и прекурсори, както и превенцията, профилактиката и лечението на употребата на диазотен оксид.
Парламентът
- Регионалният министър: Загубата на средства по ПВУ се дължи на престъпно бездействие
- Преподавателят по конституционно право Орлин Колев е номинацията на ГЕРБ за съдия в КС
- ПП-ДБ номинира учредителя на БХК Йонко Грозев за конституционен съдия
По предложение на председателя на парламентарната комисия по здравеопазването Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС беше прието комисията да се състои от 16 народни представители – по двама от парламентарна група, а не от 21, както първоначално беше предложено.
Вносители на проекта за решение са народни представители от пет парламентарни групи – ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС, “БСП-Обединена левица”, ИТН и МЕЧ.
През последните три години има изключително сериозен ръст на употребата на наркотични вещества от 30%, се посочва в мотивите на вносителите.
Дебатите
“Нямаме амбиция да ръководим тази комисия, нашето единствено искане е в рамките на шестте месеца да чуем всички експерти, неправителствени организации, държавни органи, и накрая не просто да се констатират проблеми, а наистина да се набележат конкретни мерки”, заяви по време на дебатите Васил Пандов от ПП-ДБ, който е един от вносителите на проекторешението.
“От “БСП-Обединена левица” многократно сме заявявали, че тези временни комисии абсолютно нищо няма да решат, освен да се прави някаква пиарска стратегия”, критикува Драгомир Стойнев от “БСП-Обединена левица”. “Стига вече сме работили на парче с вредни комисии, които ще заседават няколко месец. Тази временна комисия няма да реши нито един проблем, затова призовавам всички парламентарни групи да изготвят своите законодателни инициативи и да ги внесат”, призова Стойнев.
Николай Денков от ПП-ДБ заяви, че в изказването на Стойнев е имало много ясно логическо противоречие. “От една страна казахте, че не трябва да се решават проблемите на парче, след това предложихте няколко парчета”, посочи той, цитиран от БТА. Денков отбеляза, че е изключително важно всички сектори, свързани с тази тема – Министерството на здравеопазването, Министерство на образованието и науката, Министерството на вътрешните работи, Министерството на младежта и спорта, включително и службите, да седнат на една маса. Изисква се на една маса всички парчета, като парчета от пъзел, да бъдат подредени заедно”, категоричен бе Денков.
Драгомир Стойнев отбеляза, че политиката се изготвя от Министерския съвет (МС). Ако трябва да се прави някаква междуведомствена работна група за борба с наркотиците, която е наложителна, ние ще приветстваме подобна, е работа на МС. Именно от работата на тази група трябва да произтекат тези законодателни инициативи, допълни той.
Цвета Рангелова от “Възраждане” заяви, че партията ще подкрепи създаването на временната комисия, въпреки че имало резон и в думите на Стойнев. Ние смятаме, че има нужда от усилията на изпълнителната власт и на Народното събрание, посочи тя. Длъжни сме да ограничим разпространението и употребата на всички онези отрови, които тровят децата ни, заяви Рангелова. По думите ѝ няма контролни органи, които да си свършат работата.
Хасан Адемов от “Демокрация, права и свободи”-ДПС посочи, че предметът на тази комисия не е за санкциониращи и законодателни мерки, а НС да предложи на МС да разработи профилактични и образователни програми за предотвратяване на използването на тези вещества.
“Вярвате ли, че тази комисия ще има смисъл и би решила подобни проблеми или присъстваме на поредната НПО проява през парламентарна група, която тъй като няма какво да прави или предлага декларации, или временни комисии”, обърна се Тошко Йорданов от “Има такъв народ” към колегата си парламентарната група Андрей Чорбанов, който е сред вносителите на проекторешението. Йорданов все пак заяви, че ИТН ще я подкрепи, но че лично той ще гласува “въздържал се”.
В отговор Чорбанов посочи, че ефективността на всички временни комисии е много ниска, но изрази надежда тази комисия да бъде по-различна. С временната комисия законодателната власт ще подсказва на изпълнителната власт как да се справи с тези проблеми, обясни той.
Николай Радулов от “Морал, единство, чест” (МЕЧ) коментира, че ще направят комисия, която да подпомогне на няколко министерства да си вършат работа. Той обаче изрази съмнение, че това ще свърши работа и добави: “Факт е, че ние действаме само когато се случи нещо. Докато не се погледне коренът на проблема, няма да се постигне никакъв резултат”.
Post Comment