Радев пак атакува в КС промените в Конституцията за служебните кабинети

Президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд заради промените в Конституцията, направени от 49-ото Народно събрание. Това той направи и в началото на годината, но не всички от атакуваните текстове бяха отменени. 

Президентът Радев

Сега държавният глава се обръща към КС с искане да бъдат обявени за противоконституционни промените, свързани с отпадането на забраната за двойно гражданство като задължително условие за избираемостта на народни представители, за необмислено въведения според Радев принцип на непрекъсваемост на мандата на депутатите и парламента, както и по отношение съставянето на служебно правителство.

В мотивите си държавният глава обосновава необходимостта от повторно сезиране на Конституционния съд и с възникването на редица нови обстоятелства, проявили се при приложението на оспорваните текстове. Атакуваните промени в Конституцията “отменят механизмите за носене на политическа отговорност при формирането и функционирането на органите на държавно управление”, посочва в мотивите си президентът.

В искането си до КС Радев отбелязва и че повторното сезиране ще даде възможност да бъдат изяснени “редица спорни моменти, които вече белязаха процедурите по съставяне на служебно правителство по новия ред и които продължават да възпрепятстват функционирането на конституционноустановени органи, в това число на самия парламент”.

Дори в момента част от трудностите при избора на председател на Народното събрание са израз на присъствието на тази висша длъжност и в т.нар. “домова книга” за избор на служебен министър-председател, смята президентът. 

По-рано днес от държавното обвинение пък съобщиха, че с последните промени в Конституцията са отнети функциите на прокуратурата по общия надзор за законност и тя не разполага с правомощия да извърши проверка по сигнала на група народни представители за имот на ул. “Врабча” в столицата.  Това уточнение идва по повод подадения вчера от ПП-ДБ сигнал във връзка с предоставената с решение на Министерския съвет сграда за партийна централа на “ДПС-Ново начало”.

Какво последва от предишното сезиране на КС за промените в Конституцията

Това е вторият път, в който президентът атакува в КС променените текстове в Конституцията. Предишния път беше през януари тази година. Тогава той сезира съда заради разпоредбите, даващи право на хора с двойно гражданство да бъдат народни представители и министри, възможността със закон да се определят квалифицирани мнозинства за избора на ръководства на държавни органи, реда за назначаване на служебно правителство, както и разпоредбите, уреждащи срока на пълномощията на различните легислатури на Народното събрание. По отношение на промените в Глава шеста “Съдебна власт” бе оспорен новият ред за назначаване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор, който позволява това да става и без издаване на президентски указ.

КС излезе с решение през юли, като обяви за противоконституционни промените в основния закон, свързани с разделянето на съдебния съвет, различното разпределение и избор в отделните квоти за колегиите, ограничаването на правомощията на главния прокурор, намаляването на мандата му, както и този на съдебния съвет.

За три от измененията в Конституцията – за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство, и за двойното гражданство на министрите и депутатите, обаче конституционните съдии не успяха да вземат решение.

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *