×

Ето какво са възможните варианти за кабинет.

Изборните резултати са ясни, на дневен ред е кой с кого ще се съгласи да управлява. Анализатори не виждат много опции, освен кабинет на малцинството на ГЕРБ и управление на победителя заедно с ПП-ДБ, плюс някой трети играч. Формациите останаха 8, след като ЦИК обяви, че “Величие” отпада, а в изборната нощ Борисов предупреди, че ако са 9 на брой, правителство няма да има. 

Предсрочни избори 2024

ГЕРБ и ПП-ДБ заедно събират около 106 депутати, според предварителните изчисления за разпределение на мандатите, което означава, че нямат мнозинство и третият ще реши мача. Ще има ли трети, кой да бъде той, след като лидерът на ГЕРБ предварително отписа “Възраждане”, коментират с днешна дата анализатори и социолози.

Логичната формула за съставяне на кабинет е отново ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да са заедно под някаква форма

Това е прогнозата на социолога от “Галъп” Първан Симеонов, който се аргументира, че това са двете най-големи формации. С подкрепа евентуално от ИТН, добави Симеонов в студиото на Нова телевизия.

“От едната страна се формира етнически блок, което не е добре, а от другата радикален. Оказва се, че центристките би могло да се съберат заедно с подкрепа на една от партиите, които навремето беше по-радикална, а сега по-благоразумна. За да е стабилно такова неща, трябва да има известна доза ново начало”, коментира социологът.

https://0f8351c1f4f06d80222fc2a676f1b741.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Според него въпросната доза “ново начало” винаги може да се добави по някакви начини.

“Може да се стигне до необходимост и от БСП. С “Възраждане” ми се струва трудно. А ако бях на мястото на МЕЧ, щях да съм опозиция и да чакам следващите избори, където да порасна още повече”, добави анализаторът. Той постави акцент върху приятната изненада от вота – повишената избирателна активност, след като над 2,5 млн. избиратели отидоха до урните.

Снимка: БТА

Според Стойчо Стойчев също не са изчерпани възможностите за коалиционно правителство. Медийният експерт доц. Георги Лозанов пък предупреди, че ако сега няма кабинет, следващият ще е прорурски.

“Има две големи битки – едната беше между “Възраждане” и “Продължаваме промяната – Демократична България” – битката за второто място. Тя е историческа, битка за ориентацията на страната. За първи път някой си позволи да агитира за БРИКС.

Ако сега не се направи правителство, следващото правителство вече може да е за БРИКС”, посочи Лозанов пред бТВ.

Според Лозанов няма как да има съюз ГЕРБ с ПП-ДБ.

Снимка: Красимир Михайлов/БТА

“Друго решение извън правителство на малцинството, предложено от ГЕРБ, не виждам. Няма как да има коалиция – защото там трябва да участва и ДПС на Делян Пеевски, което е една от категоричните червени линии за ПП-ДБ”, смята Лозанов.

Бариерата за Народно събрание да се вдигне на 8%

“Наши мечти са ГЕРБ и ПП-ДБ да се съберат”, пък е категоричното мнение на Нидал Алгафари, изказано по Нова телевизия. Пиар специалистът не вижда такава вероятност и не смята, че ще се сформира правителство.

Според анализатора на първо време е необходимо да бъде избран председател на парламента, и то от ГЕРБ за да може новите депутати спешно да се заемат със законови поправки за вдигане на изборната бариера. Налага го влизането на политически формации в парламента, с които трудно ще се работи, смята той. Затова, по думите му, трябва да бъде вдигнат прагът за влизане в НС.

Алгафари е убеден, че бариерата трябва да бъде повишена до 8%.

“Това ще предизвика голям скандал, но ще престанат”, каза Алгафари и допълни, че това ще реши проблема, “за да не се явяваме на още едни избори”.

Снимка: Булфото

Радомир Чолаков: Ще изнудват ГЕРБ с равноотдалечен премиер и регулатори

Според бившия депутат от ГЕРБ Радомир Чолаков “трябва да се стъпи на учебника по демокрация – първата политическа сила излъчва председател на парламента и започва преговори за правителство”. “В България се обърна цялата парадигма и се реши, че трябва да бъде изнудвана първата политическа сила и тя да прави компромиси”, коментира юристът по бТВ.

Чолаков е убеден, че “сега, като компромис, ще бъде поискан равноотдалечният премиер. Единственото, което може да свърши този равноотдалечен премиер е личен ПР за политическа сила, която трябва да дойде”, смята той.

“Друг опасен компромис е органите да бъдат избирани не от НС, а да бъдат пресявани и филтрирани през номинационни комисии. Тоест външни хора да казват на НС за кого да гласуват”, каза още Чолаков.

About The Author

Post Comment

You May Have Missed