Нинова: Браво на Радев!
Лидерите на опозицията в парламента Корнелия Нинова и Костадин Костадинов очаквано бяха критични към провелата се церемония по полагане на клетва в Конституционния съд от новоизбраните магистрати Борислав Белазелков и Десислава Атанасова. Но докато Нинова коментира решението на президента Румен Радев да не присъства в залата, председателят на “Възраждане” предпочете да изрази мнение по цялостната ситуация.
Парламентът
- Кирил Петков: Познавам Спас Русев от 10 години, никога не е искал услуга
- Бойко Борисов: Десислава Атанасова вече не е член на ГЕРБ, процедурата за КС е най-прозрачната
- Единодушно парламентът гласува промени в НПК за правната помощ на обвиняеми и задържани
“Вече нямаме Конституционен съд (КС). Ние обжалваме пред КС едно решение, което ще бъде гледано от хора, които днес погазиха законите и Конституцията на страната”, заяви Костадинов.
По думите му България вече не е правова държава.
“Нямаме Конституционен съд, спираме да вярваме въобще в правораздавателната, съдебната, правната система на републиката. Няма такава. От днес нататък със своите безпардонни действия наглите управляващи от ПП-ДБ, ДПС и ГЕРБ-СДС на практика погребаха българския закон и българската Конституция”, категоричен бе лидерът на “Възраждане”.
Според Корнелия Нинова пък решението на президента е добро. Тя припомни, че от БСП са призовали Радев да не ходи на клетвата.
“Ние го призовахме да не ходи на клетвата, това е добро решение. Промените в Конституцията и изборът на конституционни съдии бяха изначално сбъркани и затова сме пуснали нашата жалба до Конституционния съд, така че оценяваме го положително – това е нашият призив и той го послуша”, добави Нинова.
Лидерката на левицата коментира още, че партията продължава да има възражения срещу избора на конституционни съдии и очаква решението на Конституционния съд (КС) по внесените жалби.
“Единствено КС може окончателно да се произнесе по този въпрос. Най-малкото заради което е нелегитимен е срокът, тъй като вече има конституционно решение за седем години мандат на конституционните съдии, а те бяха избрани за девет години мандат,” добави Нинова. Разбира се, може да се оспорва и по същество цялата процедура, добави тя.
Нинова бе категорична, че неприсъствието на президента може да се счита за неполагане на клетва. Тя даде пример с практиката и с прецедента, които има с Росен Плевнелиев, който също е напуснал клетвата и кандидатът за съдия не е успял да встъпи в длъжност.
От ИТН коментираха, че президентът е в правото си да постъпи, както намери за добре.
Post Comment