×

Шенген през крив макарон.

България и Румъния влизат в Шенген от март догодина по въздух и по вода, обявиха една след друга двете държави – първо румънците, после и ние, а Австрия охлади страстите ни, като съобщи, че преговорите продължават. Стана ясно, че окончателна договорка за дата няма и премиерите на двете балкански страни са поизбързали да се зарадват.

Шенген

Последното потвърди и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, като се поскара, че така не се прави в дипломацията и напомни, че нищо не е договорено, докато всичко не е договорено. Борисов каза, че чакаме документ за потвърждение на договореното до довечера. Ако не – решението остава за 2024. Документ не дойде, но пристигна изявление на австрийския вътрешен министър Герхард Карнер – става дума за отваряне на Шенген само по въздух, и то срещу приемане на мигранти.

Хронологията на несбъдналия се “половинчат” Шенген или 24 часа по-рано

“След 13 години Румъния най-накрая ще влезе в Шенген! Имаме политическо споразумение по този въпрос! От март следващата година румънците ще се възползват от предимствата на Шенгенското пространство по въздух и море”, написа във Фейсбук румънският премиер Марчел Чолаку. А румънското външно ведомство съобщи официално новината – Румъния и България влизат в Шенген по въздух и вода през март 2024 г. Министерството на северната ни съседка уточни, че на 23 декември са постигнали политическо споразумение със съответните министерства на Австрия и България за разширяване на пространството с Румъния и България с въздушни и морски граници от пролетта на следващата година.

Няколко часа по-късно и българският премиер потвърди новината преди заседанието на кабинета. “Днес имаме повод за още един празник – влизаме в Шенген по въздух и вода”, каза Николай Денков. “След 12 години без особен напредък по темата Шенген, днес можем да се поздравим с този безспорен успех на българската държава”, добави той и посочи, че принципното съгласие е постигнато след дълги и сложни преговори, а за сухопътните граници разговорите ще продължат.

Последва реакцията на Австрия, която смути радостта ни. Преговорите с България и Румъния за частично влизане в Шенген не са приключили, заявиха от вътрешното министерство във Виена. Към момента не се водят никакви преговори за присъединяване към “сухопътния Шенген” и съответно, няма насрочена каквато и да е крайна дата, подчертаха още оттам.

Австрия не потвърди за постигнато политическо споразумение и наблегна, че в момента не се водят преговори за отваряне и на сухопътните шенгенски граници за България и за Румъния. Към момента няма промяна и на австрийските условия – те са за тъй наречения “въздушен Шенген” и предвиждат разширяване на мисията на “Фронтекс” в България с увеличаване на финансовите средства от ЕК за изграждането на стабилна защита на външните граници. Освен това Виена изисква засилване на контрола по сухопътните граници, както и България и Румъния да приемат хора, търсещи убежище, особено от Афганистан и Сирия, заяви пред АПА австрийското вътрешно ведомство, цитирано от БТА.

Реакциите у нас, в Румъния и в Австрия: Управляващите – доволни и горди, опозицията критикува

Дачиан Чолош, евродепутат от партия “Подновяваме европейския проект на Румъния” (РЕПЕР) настоя за конкретна дата за присъединяване към “сухопътния Шенген” при по-нататъшните преговори с Австрия. В пост във “Фейсбук” той поиска определянето на ясен график. В крайна сметка сухопътните граници са “много важни” и именно те са “същността на Шенгенското пространство”, заяви Чолош.

Политикът либерал, който е и бивш премиер на Румъния, посочи, че грешките, допуснати от страната при сегашната ситуация, са ѝ причинили “загуби в размер на милиарди”. Румънските земеделски стопани и предприемачи са третирани като граждани от втора класа. Ако не се приеме график, е възможно съществуващият в момента граничен контрол да се запази и през 2025 г., предупреди Чолош. “Заслужаваме да се отнасят към нас като към равни”, допълни той.

Говорителката по външната политика на опозиционната Австрийска социалдемократическа партия Петра Байр определи постигнатото съгласие между Австрия, Румъния и България като “максимално облекчение за хората на ръководни постове”. “Болногледачите, които пътуват за Австрия от Румъния и България, не идват със самолет, а по суша. Спешно трябва да улесним особено тези важни квалифицирани работници, в техен интерес и в интерес на хората, които се нуждаят от грижи в Австрия”, каза Байр, цитирана от БТА. Тя упрекна австрийското правителство, че не се съобразява с нуждите и тревогите на гражданите си, защото в противен случай не би задържало огромните препятствия пред болногледачите.

Съпредседателят на ПП-ДБ и лидер на Зелено движение Владислав Панев: “Въздушният Шенген може да не е сделката на живота, но е крачка към сухопътния. И какво означава всъщност: Няма да подлежим на паспортен контрол и на българските, и на европейските летища. Ще е като пътуване от София до Варна. В Западна Европа полетите за страни извън Шенген са на последните гейтове, по големите летища трябва да вървиш по 15 минути, за да стигнеш до тях. Това вече няма да е така. Българската виза става като шенгенската. Транзитно преминаващите през летища няма да бъдат проверявани по два пъти. Това може да бъде стимул за София да се превърне в хъб например. Отпадането на контрола по морските граници е важен за стокообмена ни с шенгенските страни. По мрежата има бъзици за кораба Верила и 500-те килограма кокаин, но легитимния бизнес ще печели от това. Малка, но знакова стъпка. Както се казваше в един виц, таз година половин Шенген, догодина цял”, отбеляза депутатът от ПП-ДБ.

About The Author

Post Comment

You May Have Missed