×

Александър Стоянов:Колко всъщност разнородна етнически, пъстра и многообразна е Първата българска държава.

Един от големите недостатъци на историческото образование в училищата е, че като цяло не успяваме да предадем на учениците реалистичната картина за това колко всъщност разнородна етнически, пъстра и многообразна е Първата българска държава. В нея живеят представители на поне 11 големи етно-лингистични групи – българи, южни славяни, източно славяни, гърци, траки, прото-власи, авари, албанци, печенези, евреи и арменци, без да броим остатъците от население, заселило се в хода на Великото преселение като например гепиди и мизийски готи. Вътре в големите езикови групи съществуват множество разслоения и различния. Например адриатическите гърци говорят различен диалект от егейските и понтийските. Славянските племена са многообразни, като тези, живеещи в днешна Македония говорят различни диалекти от братовчедите им в Сърбия, или онези, които живеят около Стара планина. Вероятно сред самите българи е имало лингвистични различния, най-вече между западните (панонски) българи и източните (дунавски) българи.
Същото важи и за обичаите им. Житието на Енравота посочва, че сънародниците му почитали най-различни вярвания – от животински племенни тотеми до култове към луната и звездите. Славянската митология изобилства от локални практики, а що се отнася до авари, маджари и печенези, техните вярвания трябва да се причислят изцяло към степната култура. Не бива да подценяваме и големия брой християнско местно население, съществувало още преди 864г. Изворите споменават и за проповедници от различни краища на Европа, които се събират в България след 864 г., немалко от тях еретици. В добавка трябва да вземем предвид еврейските общности, арменските християни и разбира се арабските търговци, които кръстосват българските земи. Покрай преговорите с Папството се появяват и западни мисионери от Италия и Германия. Византия постоянно заселва павликяни в Родопите и Тракия, което води и до обособяването на българския дуализъм – богомилството.
Цялата тази пъстрота и многообразие се губят сред сухите страници на обичайните исторически пособия. Мисия и задача на учителите е да обяснят на децата, че България е била пъстра, многопластова и забележителна държава, приютила всички световни изповедания и събрала в себе си етническите парчета на цяла Югоизточна Европа. Вместо да се срамуваме от това многообразие, което по никой начин не ощетява “българското” в Първото царство, е редно да прегърнем огромното историческо наследство, което дедите ни са изградили и на което ние сме пълноправни наследници.

About The Author

Post Comment

You May Have Missed